Články plné fotek,  Kouzlo fotografie,  Na cestách,  V zahraničí

Adventní Vídeň

Vítám vás u nového článku! Na tento příspěvek jsem se hodně těšila, protože mám z návštěvy předvánoční Vídně spoustu dojmů a fotek. Během našeho jednodenního výletu jsme bohužel nestihli zavítat do Prátru, ale jinak jsme toho viděli hodně. Dvacet pět nachozených kilometrů mluví za vše. A jaké že byly ty adventní trhy a Vídeň samotná? ❤

Vídeňské nádraží
Já před vídeňským nádražím

Když vítr kazí fotky. 😄

Pohodlná cesta vlakem

Nápad jet před Vánoci do Vídně se mi v hlavě zrodil už před nějakou dobou. Nakonec jsme s přítelem před 14 dny koupili lístky na vlak a mohli se těšit na výlet plný zážitků. Cestovali jsme s Českými drahami, ale naštěstí nás nepotkalo žádné vlakové zpoždění. Výlet do Vídně znamenal vstávání v půl páté ráno a odjezd před sedmou ranní z pražského hlavního nádraží. Autobusem s průvodcem bychom asi měli cestu o trochu levnější, ale ten komfort ve vlaku bych za autobus s rozbitým WC (jako tomu bylo při cestě do Drážďan) nevyměnila. Na místo jsme dorazili kolem jedenácté a hned nás do obličeje praštil silný vítr.

Velký vánoční stromek

Vánoční stromek před vídeňským nádražím

Semafor

Ve Vídni mě jako první zaujali panáčci na semaforech. Na každém z nich bylo něco trochu jiného. Kromě klasických panáčků jsme viděli i cyklisty na kolech a zamilované dvojice nezávisle na pohlaví.

Oblouk ve tvaru hvězdy

Vchod ve tvaru hvězdy kousek od palácového komplexu Belvedere

Palác Belvedere 1
Palác Belvedere 2

Belvedere

Palácový komplex v barokním stylu je ve Vídni hodně známý. To byla naše první zastávka, jelikož je Belvedere jen kousek od hlavního nádraží. Hodně se mi tenhle typ architektury líbí. Vídeň má celkově spoustu krásných a honosných budov, které se skvěle vyjímají na fotografiích.

Já a sochy

Sochy kolem paláce

Cesta a naše boty
Stromy ohýbající se ve větru a barevný písek

Zahrady

Prošli jsme si i zahrady okolo paláce, kde měli zajímavou bambusovou část a barevný písek. Na fotce se stromy můžete vidět, jak silný vítr foukal a ohýbal větve. Bez čepice a šály ani na krok!

Adventní trhy

Obří linecké

První adventní trhy jsme objevili hned u palácového komplexu. Kromě různých ozdob a svařeného vína tam prodávali obří linecké, které jsme si cestou zpátky zakoupili. Svařené víno nalévali do roztomilých keramických botiček. Nechyběl ani tradiční sacher dort. 🎂

Zvláštní kašna
Památník Rudé armády

Zajímavě řešená kašna a památník Rudé armády

Ulička
Budova 1
Budova 2
Retro kolotoč

Pokračovali jsme dále do centra, kde byly další vánoční trhy a tam nás zaujal především neobvyklý kolotoč, který vypadal jako správné retro. Aby se otáčel, musel někdo nasednout na “kolo” a vynaložit vlastní úsilí. 🎠

Mozartovy koule

Mozartovy koule mají ve Vídni doslova na každém rohu. 🖤

Mozartova koule na stromku

Dokonce i na stromech. 🎄

Vídeňská státní opera z dálky
Vídeňská státní opera zblízka

Vídeňská státní opera

Park

Parčík 🌳

Centrum a jídlo

Centrum a jídlo

V centru jsme zavítali do klasického Burger Kingu. Původně jsme uvažovali o tradičním vídeňském řízku, ale připadal nám celkem drahý. Možná ho vyzkoušíme někdy příště, ale tentokrát jsme vsadili na obyčejný fastfood. Nicméně burger s kuřecím a druhý se slaninou – oba vynikající.

Katedrála svatého Štěpána 1
Katedrála svatého Štěpána 2
Centrum
Katedrála svatého Štěpána 3
Katedrála svatého Štěpána 4
Koně v centru

Katedrála svatého Štěpána a část městského života

Vánoční koule

Vánoční koule 

Wüstenrot budova

Vídeňský Wüstenrot

Starožitnosti

Výloha se starožitnostmi

Architektura
Kostel v centru

Architektura

Na vídeňskou architekturu jsem se nemohla vynadívat. Copak trhy, ty byly krásné. Ale ty stavby? V některých částech města jsme se museli prodírat davy, ale při tak hezké atmosféře mi to ani nevadilo. 

Pomníky

Pomníky 

Ulička v parku 1
Ulička v parku 2

Jeden z městských parků, který vyhlížel krásně podzimně. Jen škoda, že ho nepokryla bílá vrstva sněhu. To by bylo kouzelné. ❄

Vídeňská radnice
Adventní trhy u radnice

Radnice

Čas se nám začal pomalu krátit a my došli ještě k radnici, kde byly další vánoční trhy. Tam jsme se prodírali vůbec největšími davy, ale vyfotit tu radnici a pěkně ozdobené stromky jsem jednoduše musela.

Výzdoba hotelu v ulici
Obchod s mašlí
Výzdoba ulice před setměním

Vídeň před setměním

Před cestou domů jsem ještě stihla něco málo vyfotit, když už svítila většina vánočních světýlek. Vlak zpátky do Prahy nám jel po sedmé večer a my tak měli co dělat. Naštěstí jsme toho i tak nachodili spoustu a viděli řadu míst. Doufám, že jednoho dne dojde i na ten známý Prátr. Pokud toho chcete projít více i mimo centrum, určitě doporučuji cestu na více dní. Jak tak chodíte po městě, tak ten čas hrozně rychle utíká. Nakonec jsme se domů vrátili po jedné ráno značně unavení, ale zároveň plní dojmů. ❤

Sacher, limonáda a linecké

Vídeňské dobroty

Vídeňský řízek jsme sice nahradili obyčejnými burgery, ale tradiční sacher dort jsme si nemohli nechat ujít. K němu jsme dostali ubrousek s mapou adventních trhů ve Vídni, které jsme zběžně proběhli všechny. V supermarketu jsme koupili moc dobrou limonádu a nakonec to obří linecké. Skoro se nám ani nevešlo na talířek, ale chutnalo výborně.

Hlavní poznatky, které si z cesty odnáším:

  • čas hrozně rychle utíká
  • sacher dort je vynikající
  • Vídeň má nádherné fotogenické budovy a místa celkově
  • určitě tam někdy pojedu znovu, protože chci vidět Prátr
  • ten řízek někdy určitě ochutnáme
  • existují i Mozartovy koule s pistácií
  • většina cestujících ve vlaku netuší, co znamená “tichý oddíl” 

Měla jsem radost z klidné cesty, dokud nenastoupily skupinky, které schválně vyřvávaly na celý vagón a ti nejhlasitější se smáli jak zastydlí puberťáci tomu, že po nich průvodčí chce, aby byli zticha. S takovými je vždycky radost cestovat. 👍 Však když musí někdo za každou cenu hlučet, ať nechodí do tichého oddílu, ne?

Byli jste někdy ve Vídni?

Pokud se vám moje články líbí, budu moc ráda i za podporu na sociálních sítích, kam každou chvíli přidám něco nového. ❤

Facebooková stránka: I am Lenka
Instagram: @_iamlenka
Twitter: @_iamlenka_

Děkuji za každé přečtení a milou odezvu! 😊

14 komentářů

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.