Kouzlo fotografie,  O fotografii

Moje cesta k fotografii

Vzpomínám si na dobu, kdy jsem dostala svůj první fotoaparát. Mohlo mi být kolem 9 let, když jsem začala fotit všechno možné. Nejlépe příbuzné s nějakými nelichotivými výrazy nebo můj pokoj stokrát jinak, ale přesto stále stejně. Většinu takových výtvorů jsem naštěstí ztratila smazáním dat ve starém počítači. Od té doby jsem ale trochu pokročila. Letos jsem se poprvé seznámila se zrcadlovkou a začala chodit na seminář zabývající se fotografií. 

Černobílá fotografie psa

Psí radost, když se rodina vrátí domů.

Proč vůbec fotografie?

Odmalička jsem milovala procházení starých alb s fotkami. Kolik vzpomínek a událostí se dá zaznamenat cvaknutím fotoaparátu. Během prohlížení fotek se můžete vrátit o několik let zpátky a zavzpomínat si na staré časy. Když pominu svoje rozmazané výtvory z dětství, kdy jsem fotila hlavně kvůli vzpomínkám, dají se pomocí fotografie skvěle vyjádřit emoce. Je to ten pocit, kdy vidíte fotku a cítíte z ní atmosféru, která je na snímku zachycena.

Moje babička měla vždy perfektně uspořádaná alba s fotografiemi. Staré černobílé i nové ze současnosti. A já chtěla mít také jednou obrázky, které si budu ukládat do alb a čas od času jimi listovat. Teď mám drtivou většinu fotografií v počítačových složkách, ale tehdy jsem samozřejmě netušila, že dnes už nebudou alba tak běžná. Přesto bych si ale časem chtěla nějaké vzpomínkové vytvořit. Vzít do ruky album s fotkami má přeci jen větší kouzlo než posouvání šipkami ve složce.

Zrcadlovka Nikon D3400

Nikon D3400

Od kompaktu k zrcadlovce

Druhý kompaktní fotoaparát jsem dostala ke třináctým narozeninám, ale s ním jsem pořídila jen pár snímků. Bylo to jedno z nejtěžších období v mém životě a téměř nikam jsem nechodila. Fotografování mého pokoje stále dokola mě tedy celkem brzy omrzelo a foťák skončil na dlouhá léta v šuplíku. Pořizovala jsem snímky běžných denních momentů mobilním telefonem a pak jednou vyrazila s půjčeným kompaktem do Španělska.

To bylo v létě 2016 a tam jsem svou šikovností utopila půjčený kompakt v písku. Jako náhrada rozbitého foťáku sloužil můj kompakt ze třináctých narozenin a mně tak další 2 roky nezbývalo nic jiného, než fotit mobilem. Většina dnešních telefonů už ale umí pořídit opravdu hezké fotografie a tak jsem si nestěžovala. Když jsem si po letech založila první blog, zatoužila jsem po ještě kvalitnějších fotografiích. Chtěla jsem se naučit skutečně fotografovat a tak na mě letos čekala zrcadlovka k mým druhým kulatinám.

Profil kocoura
Kocour

Kočičí momentka

Už si můžu založit foto stránku?

Nedávno jsem četla vtipný tweet na téma foto stránky. Prý si lidé pořizují zrcadlovky a hned zakládají stránky s názvem Jméno – photography official”. 😄 Osobně si myslím, že taková stránka má smysl až po měsících a letech zkušeností. Sama s fotografií teprve začínám a věřím, že bude ještě spousta znalostí, kterým se budu moci do budoucna přiučit. Ani si nemyslím, že bych někdy podobnou stránku zakládala. Na fotky mám svůj Instagram a sdílím je proto, abych se s ostatními podělila o emoce, které chci na daných snímcích zachytit.

Pořád jsem fotograf amatér, který začal teprve nedávno chodit na školní předmět zabývající se touto tématikou. A můžu říci, že je to neuvěřitelně zajímavé. Kolik věcí se dá se zdánlivě obyčejnou fotografií provést. Jaké všechny úpravy jsou u fotek možné. Na posledním semináři jsme měli za úkol vyfotit teplé a studené světlo v jednom snímku. Poté kontrast a na příště pohyblivý objekt. Jestli mi některý předmět něco skutečně dává, tak je to určitě tenhle.

Svíčka se studeným a teplým světlem

Studené a teplé světlo v jednom snímku
Socha Karoliny Světlé

Kontrast

Skvělý koníček

V dnešní době fotí snad úplně každý. Díky mobilním telefonům máme možnost zaznamenat si jakékoliv místo či vzpomínku. Kolik západů slunce už bylo vyfocených. Kolik fotek s přáteli zaznamenaných. Ale i přesto mi fotografie připadá jako něco výjimečného a nezaměnitelného. To, co se na první pohled zdá jako všední, se tak na fotografii vůbec nemusí zdát.

Důvod, proč jsem se rozhodla sepsat své pocity ohledně fotografování, je snímek, který vidíte v náhledu. Pejsek běžící za autem. Každý týden je úplně běžné, že naše Betynka vyčkává, až se rodina vrátí z nákupu a běží vítat své páníčky. Viděla jsem ji takto běžet několikrát. Vnímala jsem to jako něco naprosto běžného. Ale když se teď dívám na náhledovou fotografii, vidím v ní tu úžasnou psí oddanost a lásku. 🖤

Fotografie jsou emoce, vzpomínky a umění.

Jsou vyjádřením autora.

A proto stojí za to se ve focení stále zlepšovat.

Jak vnímáte fotografie vy?

Pokud se vám moje články líbí, budu moc ráda i za podporu na sociálních sítích, kam každou chvíli přidám něco nového. ❤

Facebooková stránka: I am Lenka
Instagram: @_iamlenka
Twitter: @_iamlenka_

Děkuji za každé přečtení a milou odezvu! 😊

12 komentářů

 • Lenka

  Miluju fotit :), sice fotím na mobil, ale to bude tím, že ho mám vždy po ruce:). Nedávno jsem třeba dodělávala album s přítelem a hrozně ráda se na ty fotky dívám a přípomínám si, co všechno jsme spolu prožili:).
  Doma máme několik alb s fotkami od dětství. Mamka nás pořád natáčela a fotila, takže máme celou skřínku jenom plnou fotek.
  Zrcadlovku doma máme taky od nikonu, ale fotila jsem na ní párkrát, protože mě nebaví nosit:D, takže vždy mobil a nebo můj malý kompaktní foťáček.

  • Lenka

   Lenka: Prohlížení alb miluju, ale v okolí se mnou tohle nadšení nikdo moc nesdílí. Většinou jsem to já, kdo vytahuje staré fotky a vzpomíná. 😄 Zrcadlovku tahám skoro na každý výlet nebo akci, hodně mě to baví. 🙂

 • Boudicca

  Já se k zrcadlovce ještě nedostala. Fotím hlavně na cestách a to je pro mě důležitější skladnost a možnost rychle vyfotit snímek bez složitého nastavování expozice. S digitálem je to prostě o hodně jednodušší, ačkoliv jsou chvíle, kdy skučím, že foťák nedokáže ani zdaleka zachytit to, co bych ráda… No, tak třeba jednou. Moc držím s focením palce, aby stále bavilo. Je to pěkný koníček (a pěkně drahý, hehe!) 🙂

  • Lenka

   Boudicca: Děkuji. ❤️ Doufám, že vydrží. Ráda bych se toho hodně naučila. Tahat zrcadlovku mi nevadí, ale pokud se mi zrovna nehodí, mobil to zvládá taky dobře. 🙂

 • Lucka Stefani

  Fotky jsou nádherné, nejvíce mě zaujala fotka svíčky. Každopádně to, že se proklikáváme fotkami místo toho, abychom je prohlíželi v albech mě dostalo. Pořádně jsem si to neuvědomila až teď. Je to pravda, v dnešní době máme stovky fotek, které ani nikdy znovu neotevřeme. Jednou za nějakou dobu by asi bylo fajn se zastavit, projít fotky, některé vyvolat, jiné smazat 🙂 Člověk by si alespoň udělal pořádek a kouzlo alb by se vrátilo.. No uvidíme, budu se nad tím muset zamyslet 🙂

  • Lenka

   Lucka Stefani: Děkuju. 🙂 Já mám právě počítač plný fotek, je jich strašně moc. Tolik fotografií by si člověk do alba ani nedal a spousta lidí se k nim pak už ani nevrací. Já si staré fotky prohlížím ráda a často, takže jsem si letos pár vyvolených nechala vyvolat. ❤

 • Silwiniel

  Já jsem asi trošku starší generace, svůj první kompakt jsme dostala až ve 21 letech! 😀 Moc jsem v té době po foťáku toužila a tak jsem měla velkou radost, že mám něco, čím se dá fotit, protože mobil s použitelným foťákem nemám dodnes. Před rokem jsme si s manželem pořídili zrcadlovku, po které jsem dávno toužila. Fotit mě moc baví, i když se ještě musím hodně učit a zlepšovat. Vnímám to podobně jako ty – jako zachycení neopakovatelného okamžiku, emoce, vzpomínky.

  • Lenka

   Silwiniel: Já měla z kompaktu velkou radost, protože jsem tehdy měla jen tlačítkový mobil, co nic moc použitelného nenafotil. 😄 A se zrcadlovkou je to úplná krása, ale samozřejmě je hodně se co učit. 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.